HIZMETLERIMIZ

Eğlence merkezlerimizdeki hizmetlerimiz

BOWLİNG

Eğlenceli ve bir o kadar da öğretici salon sporlarından biri olan Bowling; belli kurallar çerçevesinde, çeşitli teknik terimlerle oynanmaktadır. Eğlence merkezlerinde oynanan bowling için özel ayakkabılar giyilmelidir.

Resmi yarışlarda ise hem erkeklere hem kadınlara yönelik kıyafet yönetmelikleri bulunur. Resmi müsabakalarda erkekler, cebi olmayan kumaş pantolon, kadınlar ise şort, pantolon ya da etek giyebilirler. Üst kısım içinse polo yaka ve düğmeli, kolları kısa olan bowling tişörtleri ya da gömlekleri giymek zorundadırlar.

Bowling oyunu, en az iki kişilik olmak üzere çok sayıda oyuncu ile oynanabilir. Şahıslara karşı şahıslar olarak oynanabileceği gibi gruplar şeklinde de oynanabilir. Gruplar şeklinde oynanması daha keyif vericidir. Oyunda puan tablosu ve atış hakkı gibi bilgiler, oyun hattının sonunda üst kısımdaki tabelada yer almaktadır. Oyunun takibi bu dijital tabela üzerinden yapılır.

Oyun için özel olarak üretilmiş toplar ve 10 adet lobut ile oynanan, belli bir hattın sonunda kendine has dizilişi ile yer alan lobutları devirmek üzerine kurulu, bir çeşit salon sporudur. Asıl amaç tek topla lobutların hepsini devirmektir ama bir kısmının devrilmesi de çeşitli puanlamalar kazandırır.

Bowling oyun hattının uzunluğu 18 metre boyundadır. Uzunluk hat başı çizgisi ile ilk lobut arasındaki mesafedir. Ülkemizde bowling kuralları, Türkiye Bowling ve Dart Federasyonu’na bağlıdır. Türkiye’de toplam 4 lig bulunur. Bunlar; süper lig, 1.lig, 2.lig ve 3.ligdir.

10 adet lobut, bilgisayar desteği ile çalışan araçlarla standart şekilde dizilir. Oyuncu hattın başında yerini alır ve kendi ağırlığına uygun bir top tercih eder. Ardından hat çizgisini geçmeden topu atar ve lobutları devirmeye çalışır. Oyunun amacı topun tek atışta çok sayıda hatta mümkünse tüm lobutları devirmesidir. Eğer devrilmeyen lobut kalırsa ya da hiç biri devrilmezse oyuncu ikinci kez atış yapar. Bu atış sonrasında, diğer oyuncu oynar.

Atılan top lobutlara denk gelmezse ve düzgün atılmazsa, oyun hattının iki kenarında bulunan kanallardan, oyun alanını terk eder. Bireyler şeklinde ya da ekipler halinde oynanabilir. Her bir atışın 2’şer denemeden oluşan toplam 10 framesi vardır. Bir oyun için oyunculara tanınan atış haklarını bu frameler temsil eder. Oyuncular ilk atışlarında strike yapamazlarsa; ikinci atış yapılır ve frame sonlanır. Yalnızca son framede strike atışlarından sonra tekrar atış hakkı verilmektedir. Oyunda çeşitli tekniklerle atılan toplar ve yıkılan lobutların sayısı puanların farklı olmasını sağlar. Puan tablosu sayesinde oyun kolaylıkla takip edilebilir.

Bowling Oyunun Teknik Terimleri

Oyunun sağlıklı oynanması için ve salonda terimlere yabancı kalmamak için bazı terimlerin bilinmesi gerekmektedir. Aksi halde salonda yabancılık çekebilir, ekip içinde zor duruma düşebilirsiniz.

Strike: X ile sembolize edilir ve oyun hattının son kısmında yer alan lobutların, framenin ilk atışında tamamının devrilmesidir. Tüm lobutlar devrilince doğal olarak framede yer alan ikinci atış yapılmaz.

Spare : / sembolü ile gösterilen spare, oyun hattının son kısmındaki lobutların tamamının, framenin ikinci atışında devrilmesidir.

Split : İlk lobutun devrilmesi veya ara lobutların devrilmesi ile bağlantısız 2 veya daha fazla lobutun kalması durumuna split denir. Puan durumunda split atışında devrilen lobut sayısı, dikdörtgen veya kare biçiminde çizgiler içinde gösterilir.

Bowling oyunu kuralarının tümü, bağlı bulunulan federasyonlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Örnek olarak; 10 lobut oynama kuralı Türkiye’de uygulanırken; Dünya Bowling Federasyonu ve diğer bazı federasyonlar, 9 lobut ile oynama şansı sunmaktadır.

AMERİKAN BİLARDO

Amerikan bilardosu bilardonun bugüne kadar gelebilen ilk cepli bilardo çeşitidir. Amerikan bilardosu adından da anlaşılacağı gibi Amerikalıların keşfettiği bilardo çeşitidir. Amerikan bilardosunda düz olarak adlandırılan 1-7 arasında numaralanmış yedi tane top, çizgili (pijamalı) olarak adlandırılan 9-15 arasında numaralanmış top, 8 numaralı siyah bir top bir de vuruş yapılan beyaz top vardır. Yani tam olarak 15 tane top vardır.

Oyun, 2 kişi ya da 2 takım olarak, Bantlı veya Bantsız olarak oynanabilir. Oyunun amacı iki gruptan birini tamamlayıp siyah topu en son topun girdiği cep’e veya oyuncunun değiştirmemek kaydıyla deklare edeceği cep’e girdirmesidir. “Bantsız” (topların cep'e girmeden önce veya Beyaz topun oyuncunun deklare ettiği topa değmeden önce bandı görmesi zorunlu değildir) Oyun, topların şamadan farklı olarak (1 ve 15 numaralı toplar 3 ve 10 numaralı topların yerini alır ) dizildikten sonra beyaz topun masanın diğer tarafından, masanın ilk çeyrek çizgisinden, oyuncunun istediği açıdan vurarak başlar. Cep'e ilk giren top oyunu başlatan oyuncunun hangi grupla oynayacağını belirler, açılışta top düşmemesi halinde rakip oynayacağı grubu seçer, açılışta iki farklı gruba ait topların cep’e girmesi faul sayılmaz, giren toplar çıkartılmaz, gruplar seçilerek oyun rakibe geçer. Oyun başladıktan sonra oyuncu her vuruşta hangi topu hangi cep'e girdireceğini vuruş öncesi deklare etmek zorundadır. 1 numara ve 15 numara toplar farklı olmak kaydıyla orta ceplere girdirilmesi zorunludur. İlk açılış ta 1 veya 15 numaralı toplardan birinin veya ikisinin ceplerden birine girmesi halinde cepten çıkartılmaz ve oyun devam eder, biri girmesi halinde rakip diğer topu orta ceplerden birine girdirmek zorundadır.

Fauller, (Rakibe beyaz topu istediği yerden başlatma hakkı sağlar), beyaz topu sokmak, herhangi bir topun masadan dışarı çıkması, yanlış gruptaki topun direk veya çaptırarak cep'e sokulması, beyaz topun ilk önce diğer gruptan topa ya da siyah topa değmesi ya da hiçbir topa değmeden gitmesi, oyuncunun isteği haricinde herhangi bir eli, kıyafeti veya bir aletle herhangi bir topa dokunması, istekanın beyaz topa iki kere değmesi ya da beyaz top haricinde bir topa değmesi halinde uygulanır. Beyaz topun deliğe girdiği ya da masadan çıktığı durumlarda rakip oyuncu beyaz topu başlama çizgisinden istediği açıda başlatır, ancak ilk vuruşta vuracağı her hangi bir top masanın diğer yarısında olması veya beyaz topu bandan sektirerek ilk yarıda deklare edeceği topa vurabilir.

Oyunun kaybedilmesine sebep olan fauller, siyah topun daha siyah topa sıra gelmeden sokulması, siyah topun masadan dışarı çıkması ve siyah topun deklare edilenden başka bir cebe sokulmasıdır. Açılışta sadece siyah topun ceplerden birine girmesi halinde açılış yapan oyuncu oyunu kazanır, siyah topla birlikte başka her hangi topun ceplerden birine girmesi, oyunun kaybettirir.

Oyun “Bantlı” oynanması halinde beyaz topun deklare edilen topa değmeden önce veya deklare edilen topun cep’e girmeden önce bandı görmesi zorunludur.

MASA TENİSİ

Tarihi 1880’li yıllara dayanan masa tenisinin Türkiye'de ilk oynanmaya başlanması 1920’li yılları bulmuştur. Günümüzde gerek amatör gerekse de profesyonel alanda birçok kişi tarafından oynanan masa tenisi giderek yaygınlaşmaktadır.

Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Oyun en az 2, en çok 4 oyuncu ile oynanır. Oyun temelde masanın karşılıklı taraflarında yer alan oyuncuların topu masaya vurdurarak birbirlerine atmalarına dayanır. Bazen masa tenisi yerine ‘ping-pong’ olarak da adlandırılır.

Masa tenisi oynayabilmek için öncelikle bu oyuna göre yapılmış belirli kriterlere sahip bir dikdörtgen masaya ihtiyaç vardır. Bu masanın yüzeyi mat ve koyu renk boyanmış olmalıdır. Masanın her bir kenarında 2 cm genişliğinde beyaz boya ile boyanmış çizgiler olmalıdır. Bir diğer beyaz çizgi de masayı dört kişinin oynamasına uygun hale getirmek için dikine eşit bölen çizgidir.

Masa ortadan ikiye bir ağ ile bölünmüş olmalıdır. Ayrıca masanın yüzeyi masa tenisi topunu zıplatmaya uygun bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Masa tenisi topu 40 mm çapında, 2.7 gr ağırlığında ve plastik malzemeden yapılmış mat beyaz ya da portakal renginde olmalıdır. Her oyuncu için birer raket gerekir. Raketin topa temas eden yüzeyi süngersiz tırtıl lastik veya sandviç lastikle kaplı olmalıdır.

Oyun Özellikleri Nelerdir?

Masa tenisi oynamaya başlamadan önce raket tutuşu önemlidir. Bu nedenle ''forehand'' ve ''backhand'' olarak tabir edilen eliniz içe dönük ve dışa dönükken olmak üzere top sektirme çalışması yapmanız faydalı olacaktır.

Masa tenisi oynamaya başlarken öncelikle herbir sporcu iki servis atar. Fileye değip dışarı çıkan toplar sayı, hem fileye hem masaya değen toplar tekrar anlamına gelir. 4 kişilik karşılaşmada maç 5 set oynanır ve 3 seti kazanan takım galip gelir. Ancak teke tek karşılaşmalarda maç 7 set üzerinden oynanır ve bu durumda 4 seti alan kişi kazanır.

Her bir sette 11 puanı alan o seti kazanmış olur. Ancak her iki oyuncu da 10-10 puana sahipse bu noktadan sonra servis atmada her ikisi de tek servis kullanma hakkına sahiptir. Dikkat edilmesi gereken topu hatalı kullanmamak ve topun masaya değmesidir. Hatalı her atış rakibe sayı kazandırır.

POLİGON

Plastik boncuk atan tüfek, tabanca v.b. oyuncak silahlarla üstü ve etrafı kapalı stant içinde belirlenen mesafeden belirlenen hedeflerin vurulmasına dayalı bir atış talimi simülasyonudur. Olimpiyatlara giren atıcılık sporu, bir çok kişinin de hobisidir.

Marmara Park AMF Bowling ve Eğlence Merkezinde çocuklardan yetişkinlere, orta ve ileri yaştakilere kadar herkesin eğlence ve ilgi odağı haline gelmiştir.

TOP HAVUZU VE OYUN ALANI

Çocukların okul dersleri haricinde eğlenmeye ve güzel vakit geçirmeye ihtiyaç duydukları alanlar.